Εμφάνιση #
Τίτλος Δημιουργός Εμφανίσεις
Πανελλαδικές Εξετάσεις Γράφτηκε από τον/την AMM 205
Αίτησης–Δήλωσης για συμμετοχή στις Πανελλαδικές Εξετάσεις Γράφτηκε από τον/την AMM 408

Υποκατηγορίες

• Ανάπτυξη εφαρμογών σε προγραμματιστκό περιβάλλον
  • Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης των Η/Υ

Σκοπός του μαθήματος είναι να γνωρίσουν οι μαθητές τομείς και θεμελιώδεις έννοιες της Επιστήμης Υπολογιστών και Πληροφορικής και να αναπτύξουν την αναλυτική και συνθετική τους σκέψη. Η προσέγγιση που ακολουθείται σχετίζεται με θέματα τόσο της Θεωρητικής όσο και της Εφαρμοσμένης Επιστήμης των Υπολογιστών. Με το πρώτο μέρος να καλύπτει θέματα
    της Θεωρητικής Επιστήμης των Υπολογιστών ? από το Πρόβλημα στον Αλγόριθμο και από εκεί στον Προγραμματισμό και τις Εφαρμογές του ? και το δεύτερο μέρος με την επισκόπηση βασικών τομέων της Εφαρμοσμένης Επιστήμης των Υπολογιστών.

• Εφαρμογές Πληροφορικής Α' Γενικού Λυκείου

Σκοπός του μαθήματος είναι να βοηθήσει τους μαθητές να συμπληρώσουν και να εμβαθύνουν τις γνώσεις, δεξιότητες και στάσεις τους στην αξιοποίηση υπολογιστικών συστημάτων, Διαδικτυακών τεχνολογιών και εφαρμογών της Πληροφορικής στο σύγχρονο κόσμο ως εργαλείων μάθησης, σκέψης, έκφρασης, επικοινωνίας, εργασίας και συνεργασίας δια ζώσης και από απόσταση.